Ομόνοια-Ανόρθωση 2-0 (videos): Σκαρφάλωσε στην 4η θέση και περιμένει

Embed video:

Δημοσιεύτηκε στις:

Σούπερ αποδόσεις από το Stoiximan στα Κυπριακά ματς! Παίξε με 100€ bonus, 0% γκανιότα και περισσότερα από 150 ειδικά στοιχήματα για τα παιχνίδια του Κυπριακού πρωταθλήματος.

Η Ομόνοια ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με την Ανόρθωση με σκόρερ τους Ματ Ντάρμπισαϊαρ και Δημήτρη Χριστοφή. Μετά την νίκη αυτή οι πράσινοι ανέβηκαν στην 4η θέση με έχοντας όμως ένα παιχνίδι περισσότερο από την ΑΕΛ αλλά παράλληλα μείωσαν την διαφόρα από την 3η θέση που βρίσκεται η ΑΕΚ στους 5 βαθμούς

Η εικόνα του αγώνα

Τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ήταν αναγνωριστικά χωρίς φάσεις για τις δύο ομάδες. Η Ομόνοια προσπάθησε να πιέσει ψηλά, με την Ανόρθωση να προσπαθεί να απειλήσει περισσότερο με βαθιές μπαλιές στοχεύοντας τον Άλβες.

Στο 6’ ήρθε και η πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Χριστοφή ο οποίος μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Δημητρίου έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Στο 27’ και μετά από κόρνερ του Μαργκάσα, ο Κόπριβετς έκανε λάθος έξοδο, με τον Σοϊλέδη από πολύ καλή θέση να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 34’ οι πράσινοι απώλεσαν ακόμα μια σπουδαία ευκαιρία, αυτή την φορά με πρωταγωνιστή τον Αζιζ ο οποίος από πολύ καλή θέση δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά και η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Ένα λεπτό αργότερα όμως μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Χριστοφή από τα αριστερά έκανε ωραία σέντρα στην περιοχή με τον Ντάρμπισαϊαρ να κάνει τακουνάκι και να νικά τον Κόπριβετς γράφοντας το 1-0 για την ομάδα του. Αυτό ήταν και το 21ο γκολ του Άγγλου στο πρωτάθλημα.

Ο Ρόνι Λέβι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου προχώρησε σε εσωτερικές αλλαγές με στόχο να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του. Συγκεκριμένα έβαλε τον Μίτροβιτς σε ελεύθερο ρόλο, με τον Καμπρέρα να πηγαίνει δεξιά και τον Ολιβέιρα αριστερά. Παρά τις αλλαγές του Ισραηλινού τεχνικού η ομάδα του δεν μπορούσε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική. Από την πλευρά τους οι τριφυλλοφόροι προσπαθούσαν να εκμεταλλευτούν τους κενούς χώρους με αντεπιθέσεις.

Στο 70’ χάθηκε διπλή μεγάλη ευκαιρία για την Κυρία, αρχικά με τον Καμπρέρα να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι μετά από σκαφτό σουτ και στην συνέχεια με τον Ράγιος ο οποίος έκανε το σου αλλά η μπάλα κόντραρε στον Βύντρα και πέρασε κόρνερ.

Εν τέλει η Ομόνοια κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων στο 75’ με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Χριστοφή. Ο Κύπριος μεσοεπιθετικός των πρασίνων μετά από ωραία ατομική προσπάθεια έκανε το δυνατό σουτ γράφοντας το 2-0 για την ομάδα του και έδωσε γερές βάσεις για την νίκη.

Η Ομόνοια μετά το 2-0 στην ουσία κλείδωσε το τρίποντο αφού η Ανόρθωση έδειχνε να μην μπορεί να αντιδράσει στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο. Έτσι το τριφύλλι ανέβηκε στην 4η θέση πάνω από την ΑΕΛ με παιχνίδι όμως περισσότερο.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Δημητρίου, Βύντρα, Καρλίτος, Σοϊλέδης, Μαργκάσα, Μπρέβελντ (67' Τουρέ), Κλέιτον, Χριστοφή (79' Φιλιώτης), Αζίζ, Ντάρμπισαϊαρ

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κόπριβετς, Γκάμπριελ, Ερέρο, Σιβού, Γκιγιέρμε, Βίκτορ, Μίτροβιτς (74' Καλό), Κολούνγκα (38' Καλδερόν), Ολιβέιρα (62' Ράγιος), Καμπρέρα, Άλβες

Live:

90' Τέλος αγώνα.

84' Κίτρινη στον Μαργκάσα που χάνει το επόμενο παιχνίδι.

79' Χριστοφή εκτός, Φιλιώτης εντός

74' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Δημήτρη Χριστοφή να κάνει την κούρσα και με ωραίο δυνατό σουτ να γράφει το 2-0.

70' Μίτροβιτς εκτός, Καλό εντός

70' Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Καμπρέρα έκανε το σκαφτό σου αλλά στην γραμμή ο Καρλίτος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, και στην συνέχεια ο Ράγιος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε στον Βύντρα.

67' Τουρέ εντός, Μπρέεβελντ εκτός.

64' Έκανε την σέντρα ο Ράγιος, αλλά ο Καρλίτος απομάκρυνε.

61' Ολιβέιρα εκτός, Ράγιο εντός

55' Ο Αζίζ βρέθηκε στο έδαφος λόγω τραυματισμού, με τον Σέου να αρνείται να βγάλει την μπάλα εκτός με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί σύρραξη μεταξύ των ποδοσφαιριστών.

53' Πολύ δυνατό σουτ από τον Σοϊλέδη, ο Κόπριβετς απόκρουει σε κόρνερ

46' Έναρξη Β' Ημιχρόνου

45' Τέλος Α' Ημιχρόνου

38' Κολούνγκα εκτός, Καλδερόν εντός

36' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Ματ Ντάρμπισαιαρ. Ωραία ενέργεια από τα αριστερά από τον Χριστοφή ο οποίος έκανε την μπαλία στον Ματ ο οποίος με τακουνάκι έγραψε το 1-0.

35' Ατομική προσπάθεια από τον Αζίζ αλλά το τελείωμα του δεν ήταν καλό

28' Μετά από κόρνερ, χάνει την μπάλα στην έξοδο ο Κόπριβετς, με την μπάλα να πηγαίνει στο Σοϊλέδη που σουτάρει ψηλά άουτ.

22' Σουτ από τον Κολούνγκα, μόλις έξω

20' Χλιαρό σουτ του Ματ από καλό σημείο, αλλά ο Κόπριβετς αποκρούει

16' Ο Χριστοφή προσπάθησε να κάνει την μπαλία στην περιοχή, αλλά η άμυνα της Ανόπρθωσης απομάκρυνε

12' Ο Ματ έχασε ευκαιρία να σκοράρει μετά από λάθος του Κόπριβετς

5' Μεγάλη ευκαιρία με τον Δημήτρη Χριστοφή από πολύ καλή θέση να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

1' Έναρξη αγώνα

Ομόνοια:Παναγή, Δημητρίου, Βύντρα, Καρλίτος, Σοϊλέδης, Μαργκάσα, Μπρέβελντ, Κλέιτον, Χριστοφή, Αζίζ, Ντάρμπισαϊαρ

Ανόρθωση: Κόπριβετς, Γκάμπριελ, Ερέρο, Σιβού, Γκιγιέρμε, Βίκτορ, Μίτροβιτς, Κολούνγκα, Ολιβέιρα, Καμπρέρα, Άλβες

19:00 ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας vs ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ Αμ/στου
Στάδιο: Γ.Σ.Π
Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κυριάκου Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος