Άρης-Δόξα 4-1: Εύκολα και γρήγορα χωρίς ταλαιπωρία (pics&video)

Embed video:

Δημοσιεύτηκε στις:

Σούπερ αποδόσεις από το Stoiximan στα Κυπριακά ματς! Παίξε με 100€ bonus, 0% γκανιότα και περισσότερα από 150 ειδικά στοιχήματα για τα παιχνίδια του Κυπριακού πρωταθλήματος.

Μια πολύ σημαντική νίκη που τον ανεβάζει βαθμολογικά πέτυχε ο Άρης απέναντι στη Δόξα. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή και με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο επιβλήθηκε του αντιπάλου της.

Του Τάσου Θεοδώρου

Εικόνα του αγώνα

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Καλύτερη και πιο απειλητική ήταν η Δόξα στο πρώτο εικοσάλεπτο. Η ομάδα της Κατωκοπιάς βρήκε ανοικτούς τους χώρους στον ανασταλτικό τομέα του Άρη και επιχείρησε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Οι προσπάθειες των φιλοξενούμενων, ωστόσο, απέβηκαν άκαρπες ενώ η αποβολή του Νέγκρι στο 13' άφησε τους φιλοξενούμενως με αριθμητικό μειονέκτημα.

Στη συνέχεια ο Άρης επανέκτησε την κατοχή της μπάλας, ισορρόπησε το παιχνίδι και προσπάθησε κυρίως από τα άκρα να δημιουργήσει προϋποθέσεις για το γκολ. Μέχρι το ημίωρο όμως δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Χατζηφραγκίσκου ο οποίος πήρε τη θέση του αποβληθέντα Νέγκρι.

Μετά το ημίωρο ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε χαμηλός. Η Δόξα έδειξε να στέκεται πολύ καλά ακόμη και με 10 παίκτες. Ένα πλασέ του Μαραγκουδάκη και ένα σουτ του Γιούσεφ σε 39' και 42' αντίστοιχα έδωσαν στην «Ελαφρά Ταξιαρχία» λίγα λεπτά πριν τη λήξη του α' ημιχρόνου το πάνω χέρι για τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Σε αργό ρυθμό συνεχίστηκε και στο β' μέρος του αγώνα το παιχνίδι με τον Άρη πιο βελτιωμένο και πιο απειλητικό. Η ομάδα της Λεμεσού κράτησε ψηλά την μπάλα και δεν επέτρεψε στην Δόξα να την απειλήσει.

Στο 67' οι γηπεδούχοι αύξησαν το δείκτη του σκορ στο 3-0 και από εκεί και πέρα τα πράγματα πήραν το δρόμο τους με το ρυθμό να μειώνεται ακόμη περισσότερο. Αν και το 3ο γκολ φαίνεται να μπήκε από οφ-σάιντ εντούτις ο Άρης έκανε σωστή διαχείριση των υπέρ του δεδομένων και εκμεταλλεύτηκε την αρθμητική του υπεροχή.

Μείωσε σε 3-1 η Δόξα με τον Μπραούλιο. Οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέβηκαν και έψαξαν ακόμα ένα γκολ. Ο Άρης όμως ήταν αυτός που ήταν πιο αποτελεσματικός με τον Γιούσεφ να σκοράρει για δεύτερη φορά και να τελειώνει το παιχνίδι στο 90' της αναμέτρησης σημειώνοντας το 4-1.

Ώρα έναρξης: 16:00

A' HMIΧΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

4' Σουτ από τον Τιάγκο Γκόμεζ εκτός περιοχής, άουτ η μπάλα.

13' Φάουλ λίγο έξω από την περιοχή του Νέγκρι για τη Δόξα. Στο έδαφος Μαραγκουδάκης σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Νέγκρι. Αποβάλλεται απευθείας ο τερματοφύλακας της Δόξας, ωτόσο ο τηλεοπτικός φακός και η πορεία της μπάλας δεν δικαιώνουν την απόφαση του διαιτητή.

16' Εκτελείται το φάουλ, χωρίς αποτέλεσμα για τον Άρη.

20' Σουτ από τον Φράγκου, άουτ η μπάλα.

23' Πολύ καλή ευκαιρία για τη Δόξα πάε χαμένη! Ο Μπραούλιο καθυστερεί να ολοκληρώσει τη φάση εντός περιοχής του Άρη.

30' Σουτ από τον Παουλίνιο, χλυαρό και άουτ η μπάλα.

34' Καλή στιγμή για τον Άρη. Ο Μαραγκουδάκης μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έδωσε στον Μάρτινς που έπιασε το σουτ, η μπάλα όμως κόντραρε στους αμυντικούς της Δόξας.

38' Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα! Πλασέ από τον Γκουλόν, αποκρούει ο Γιαννακόπουλος.

39' ΓΚΟΛ! 1-0 για τον Άρη με τον Μαραγκουδάκη!

42' ΓΚΟΛ! 2-0 για τον Άρη με τον Γιούσεφ!

43' Σουτ μακρινό από τον Γκουλόν, αποκρούει ξανά ο Γιαννακόπουλος.

Τέλος Α' Ημιχρόνου.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη β' ημιχρόνου.

49' Αποκρούει και παραχωρεί κόρνερ ο Χατζηφραγκίσκου φάουλ που εκτέλεσε ο Αουρέλιο.

54' Διακοπή στον αγώνα λόγω τραυματισμού του διαιτητή του αγώνα, Αβραάμ Τσούκκα.

57' Ο Αναστασίου αντικαθιστά τον Τσούκκα που φεύγει με ασθενοφόρο από το γήπεδο.

58' Επαναρχίζει το παιχνίδι.

59' Αλλαγή για τη Δόξα. Έξω ο Πουτζιουρής, μέσα ο Ρεδόνδο.

65' Διπλή μεγάλη ευκαιρία για Άρη με Φράγκο.

66' Κίτρινη κάρτα στον Λεονάρντο.

67' ΓΚΟΛ! 3-0 για τον Άρη με τον Φράγκου! Το γκολ ωστόσο φαίνεται να πετυγχαίνεται από θέση οφ-σάιντ.

69' Αλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Φράγκου, μέσα ο Όσκαρ.

76' Αλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Αουρέλιο, μέσα ο Παναγή.

80' ΓΚΟΛ! Μειώνει η Δόξα σε 3-1 με τον Μπραούλιο.

83' Μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα να μειώσει σε 3-2 με τον Γκουλόν σε θέση βολής να σημαδεύει τον Γιαννακόπουλο.

89' Κίτρινη κάρτα στον Παχίπη.

90' ΓΚΟΛ! 4-1 για τον Άρη με τον Γιούσεφ!

90'+2' Αλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Μαραγκουδάκης, μέσα ο Αντωνίου.
Τέλος του αγώνα.

Συνθέσεις

Άρης: Γιαννακόπουλος, Παχίπης, Μενέντεζ, Θεοφίλου, Μάρτινς, Αουρέλιο (76' Παναγή), Γιούσεφ, Μαραγκουδάκης (90'+2' Αντωνίου), Ράσμους, Φράγκος (69' Όσκαρ), Ράντου.

Δόξα: Νέγκρι, Παουλίνιο, Γκόμες (16' Χατζηφραγκίσκου), Λεονάρντο, Φοφανά, Γκουλόν, Ενιφούλ, Πόλο, Πουτζιουρής (59' Ρεδόνδο), Μπραούλιο, Κορομινάς.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Καϊλης Πανίκος

Σάββας Πουρσαϊτίδης:  «Ξεκινήσαμε δυνατά με ευκαιρίες και φαινόταν ότι θα σκοράρουμε. Δυστυχώς μείναμε με δέκα παίχτες και έτσι άλλαξε η τακτική μας. Έγιναν δύσκολα τα πράγματα μας μετά και τα δύο γκολ που δεχθήκαμε. Έτσι είναι όμως το ποδόσφαιρο. Ήταν σημαντικό παιχνίδι για μας ωστόσο πρέπει να συνεχίσουμε την προσπάθειά μας μέχρι το τέλος».

Νικόλας Μαρτίδης: «Δεν ξεκινήσαμε καλά το  παιχνίδι όμως μετά που ο αντίπαλος έμεινε δέκα ήμασταν ανυπόμονοι για το γκολ. Ευτυχώς ήρθε μετά από θαυμάσια κάθετη πάσα του Φράγκου. Στην επανάληψη στο 3-0 νομίσαμε πως τέλειωσε το μας. Κινδυνέψαμε όμως τελικά κλειδώσαμε τη νίκη. Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας για παραμονή».