Απόλλωνας-ΑΕΖ 2-0: Βάσεις πρόκρισης με Σαρντινέρο (videos)

Embed video:

Δημοσιεύτηκε στις:

Σούπερ αποδόσεις από το Stoiximan στα Κυπριακά ματς! Παίξε με 100€ bonus, 0% γκανιότα και περισσότερα από 150 ειδικά στοιχήματα για τα παιχνίδια του Κυπριακού πρωταθλήματος.

Με δύο γκολ από τον Αντριάν Σαρντινέρο ο Απόλλωνας νίκησε 2-0 την ΑΕΖ και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για την προημιτελική φάση του κυπέλλου.

Η εικόνα του αγώνα

Ο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο των κινήσεων κόντρα στην ΑΕΖ που περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο. Οι Γαλάζιοι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν πολλά προβλήματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων στα αρχικά στάδια του αγώνα ενώ με την πάροδο του χρόνου έγιναν πιο απειλητικοί.

Στο 29' μετά από γύρισμα του Πίττα ο Σαρντινέρο με σουτ απώλεσε ευκαιρία από πλεονεκτική θέση, ενώ στην συνέχεια ο τερματοφύλακας Σωφρονίου ήταν ο... κύριος υπεύθυνος για την απαραβίαστη εστία της ΑΕΖ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Ο πορτιέρο των Πράσινων εξουδετέρωσε σουτ από τον Μπεντόγια στο 45΄ενώ κατάφερε να... επικρατήσει σε ακόμα ένα σουτ από τον μέσο του Απόλλωνα στις καθυστερήσεις με το 0-0 να παραμένει αναλλοίωτο με την συμπλήρωση του επιπλέον χρόνου στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας έγινε πιο επιθετικός μετουσιώνοντας την υπεροχή του σε γκολ. Αρχικά στο 60' μετά από ασίστ του Μάγκλιτσα ο Σαρντινέρο άνοιξε το σκορ με πλασέ ενώ στις καθυστερήσεις μετά από κεφαλιά-ασίστ από τον Πίεχ ο Σαρντινέρο σημείωσε το δεύτερο του γκολ στο παιχνίδι διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Re-Play:

4΄ Μπαλιά του Σέρτζιο, ο Σωφρονίου διώχνει δύσκολα με γροθιές.

5' Σουτ από τον Πίεχ, άουτ

14' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σέρτζιο, άουτ .

21΄ Κεφαλιά του Πίεχ, πάνω από την εστία

29' Γύρισμα του Πίττα, πλασάρει ο Σαρντινέρο, άουτ .

32' Εκτέλεση φάουλ από τον Ποσίνκοβιτς, άουτ

38΄ Σουτ από τον Πίττα, αποκρούει εντυπωσιακά ο Σωφρονίου.

43' Γύρισμα από τον Σαρντινέρο , η μπάλαστην πλάτη παίκτη της ΑΕΖ.

45΄ Σουτ από τον Μπεντόγια, ο Σωφρονίου αποκρούει.

45'+1' Νέο σουτ του Μπεντόγια και πάλει ο Σωφρονίου διώχνει.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη δεύτερου μέρους

47΄ Σουτ από τον Μάγκλιτσα, αποκρούει ο Σωφρονίου.

48΄ Ο Καρώ από κοντά πλασάρει έξω. Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

50΄ Νέα μεγάλη απόκρουση του Σωφρονίου, διώχνει μπροστά από τον Σαρντινέρο.

60΄ ΓΚΟΛ1-0! Ο Μάγκλιτσα τροφοδοτεί τον Σαρντινέρο που ανοίγει το σκορ.

62΄ Κεφαλιά από τον Πίεχ, άστοχη.

67΄ Ο Σαρντινέρο πλασάρει και ο Σκόπλιακ διώχνει σωτήρια.

81΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντα Σίλβα, αποκρούει ο Σωφρονίου σε κόρνερ.

90+2΄ ΓΚΟΛ 2-0! Ο Σαρδινέρο με δεύτερο προσωπικό γκολ διπλασιάζει τα γκολ του Απόλλωνα.

Τέλος αγώνα

Απόλλωνας: Κίσσας, Στυλιανού(Μάγκλιτσα 46'), Καρώ, Ρομπέρζ, Βασίλειου, Μπεντόγια(Ντα Σίλβα 71'),Σέρζιο, Σεμέδο, Σαρδινέρο, Πίττας(Πέδρο 54'), Πιεχ.

ΑΕΖ: Σοφρωνίου, Χρίστου(Παπαχριστοφόρου 66'), Παρασκευά, Σκόπλιακ, Στυλιανού, Μαμμίδης, Φελισιέν, Κατσής, Ανδρέου, Ποσίνκοβιτς, Στογιάνοφ.

Διαιτητής: Τιμόθεος Χριστοφή.Βοηθοί: Δώρος Τούρος, Ανδρέας Π. Ανδρέου.

Κίτρινες: Κατσής, Μαμμίδης, Στογιάνοφ