Απόλλωνας-ΑΕΚ 3-2: Του κεφαλιού του στις καθυστερήσεις (vids&pics)!

Embed video:

Δημοσιεύτηκε στις:

Σούπερ αποδόσεις από το Stoiximan στα Κυπριακά ματς! Παίξε με 100€ bonus, 0% γκανιότα και περισσότερα από 150 ειδικά στοιχήματα για τα παιχνίδια του Κυπριακού πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε δύο φορές, αλλά ο Απόλλωνας αποδείχτηκε επτάψυχος και πήρε μία σπουδαία νίκη με ολική ανατροπή στις καθυστερήσεις (28' Βασιλείου, 91' Βινίσιους, 93' Γκιέ / 3΄Φλοριάν, 75' Γκαρίδο)! Με 10 παίκτες από το πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες (αποβολές Τριτσκόφσκι στο 32' και Ρομπέρζ στο 45').

Η εικόνα του αγώνα

Με γκολ από τα αποδυτήρια μπήκε στο ντέρμπι η ΑΕΚ, καθώς προηγήθηκε στο 3' με μακρινό σουτ του Φλοριάν. Στη συνέχεια έδειχνε να κρατά χωρίς πρόβλημα το προβάδισμα, αφού αμυνόταν σωστά και δεν επέτρεπε στον Απόλλωνα να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία της.

Μέχρι που όπλισε και ο Βασιλείου με σουτ εκτός περιοχής για να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 28'. Το ντέρμπι απέκτησε πιο γρήγορο ρυθμό, αλλά το τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου στιγματίστηκε από τις αποφάσεις του Λεόντιου Τράττου.

Αρχικά στο 32' απέβαλε μόνο τον Τριτσκόφσκι, δείχνοντας κίτρινη κάρτα στον Σατσέτι: αρχικλα ο Αργεντινός έδωσε αγκωνιά στον Σκοπιανό που απάντησε με γροθιά. Στο 45' αποκαταστάθηκαν οι αριθμητικές ισορροπίες με την αυστηρή αποβολή του Ρομπέρζ για μαρκάρισμα στον Ακοράν στο κέντρο.

Στο μεταξύ, οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να αποκτήσουν προβάδισμα στο ημίχρονο, αλλά ο Φλοριάν στο 35' ήταν ο άστοχος και ο Παπουλής στο 39' είδε τον Γιωργαλλίδη να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Με λιγοστές ευκαιρίες ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να φτάνει πιο κοντά στο γκολ κυρίως με την υπέροχη ατομική ενέργεια του Ακοράν στο 56', προσπάθεια όμως που σταμάτησε στον Βάλε. Η πρώτη καλή στιγμή του Απόλλωνα στο δεύτερο ημίχρονο δημιουργήθηκε στο 71' με τον Γκιέ.

Έλειπαν οι πολλές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, όχι όμως και το γκολ. Το πέτυχε η ΑΕΚ στο 75' με τον Γκαρίδο και πήρε εκ νέου προβάδισμα, αναγκάζοντας τον Σωφρόνη Αυγουστή να παίξει πιο επιθετικά ακολούθως με τον Πίεχ αντί του Βασιλείου.

Όλα έδειχναν ότι ο Απόλλωνας θα έκανε την πρώτη του ήττα μετά τις 16 Οκτωβρίου. Αλλά δεν είχε πει την τελευταία λέξη του! Ο Βινίσους ισοφάρισε στο 91' με το πέμπτο φετινό γκολ του, με κεφαλιά του Γκιέ να ολοκληρώνει την ανατροπή του Απόλλωνα στο 93'!

Re-Play:

Σέντρα.

3' ΓΚΟΛ! 0-1: Ο Ακοράν δίνει στον Φλοριάν κι αυτός με όμορφο δυνατό σουτ εκτός περιοχής ανοίγει το σκορ για την ΑΕΚ.

8' Προσπάθεια του Απόλλωνα με τον Γκιέ σταματά με οφσάιντ.

12' Δυνατό, μακρινό σουτ του Ντα Σίλβα, πάνω από το δοκάρι.

28' ΓΚΟΛ! 1-1 με δυνατό σουτ του Βασιλείου εκτός περιοχής ισοφαρίζει ο Απόλλωνας.

32' Κάνει κίνηση ο Σατσέτι προς τον Τριτσκόφσκι με αγκωνιά, ο Σκοπιανός ανταποδίδει με γροθιά! Κόκκινη κάρτα για τον Τριτσκόφσκι! Ο Σατσέτι γλιτώνει με κίτρινη κάρτα και δεν παίρνει και αυτός κόκκινη.

35' Ατομική ενέργεια και σουτ του Φλοριάν, μόλις άουτ.

39' Τακουνάκι του Γκιέ στον Παπουλή, φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής, εντυπωσιακή επέμβαση σε κόρνερ από τον Γιωργαλλίδη.

40' Άστοχο σουτ του Μάριο Σέρτζιο.

45' Μαρκάρισμα του Ρομπέρζ στον Ακοράν στο κέντρο. Απ' ευθείας κόκκινη! Με 10 και ο Απόλλωνας!

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-1.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

46' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Σαρδινέρο και Μπεντόγια αντί Παπουλή και Πέδρο.

46' Μύλος με μία κάρτα... Κίτρινη στον Παπουλή για διαμαρτυρίες, προφανώς στην ανάπαυλα, αλλά επειδή έχει γίνει αλλαγή ο Τράττος την δείχνει στον Βασιλείου. Αλλά στο φύλλο αγώνα θα γραφτεί στον Παπουλή...

51' Σέντρα-σουτ του Χουάνμα Ορτίθ, μόλις άουτ.

56' Ατομική ενέργεια του Ακοράν, μπαίνει στην περιοχή, αλλά ο Βάλε διώχνει το σουτ του.

71' Καλό σουτ του Γκιέ από το ύψος της περιοχής, στην αγκαλιά του Γιωργαλλίδη.

75' ΓΚΟΛ! 1-2 η ΑΕΚ με τον Γκαρίδο. Ατομική ενέργεια και επκίνδυνο γύρισμα από τον Χουάνμα Ορτίθ, αποκρούει ασταθώς ο Βάλε, παίρνει το ριμπάουντ ο Γκαρίδο και με σουτ μέσα από την περιοχή δίνει εκ νέου προβάδισμα στην ΑΕΚ.

80' Μακρινό σουτ του Μπόλιεβιτς, αποκρούει με διπλή προσπάθεια ο Βάλε.

91' ΓΚΟΛ! 2-2: Κεφαλιά του Βινίσιους μετά από κόρνερ, ισοφαρίζει εκ νέου για τον Απόλλωνα!

93' ΓΚΟΛ 3-2: Σέντρα του Σέρτζιο, άστοχη έξοδος του Γιωργαλλίδη, από κοντά ο Γκιέ με κεφαλιά κάνει το 3-2!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ 3-2!

Οι συνθέσεις:

Απόλλωνας: Βάλε, Μάριο Σέρτζιο, Βινίσιους, Ρομπέρζ, Βασιλείου (77' Πίεχ), Σατσέτι, Κυριάκου, Παπουλής (46' Σαρδινέρο), Ζοάο Πέδρο (46' Μπεντόγια), Ντα Σίλβα, Γκιέ.

ΑΕΚ: Γιωργαλλίδης, Καταλά, Γκαρίδο, Μουρίγιο, Ορτίθ, Λαρένα (73' Μπόλιεβιτς), Λαμπάν, Ακοράν, Χέφελ (73' Τομάς), Τριτσκόφσκι, Φλοριάν (84' Μυτίδης).