Αναγέννηση-Δόξα 0-3: Επιβλητική πρόκριση (pics&video)

Embed video:

Δημοσιεύτηκε στις:

Σούπερ αποδόσεις από το Stoiximan στα Κυπριακά ματς! Παίξε με 100€ bonus, 0% γκανιότα και περισσότερα από 150 ειδικά στοιχήματα για τα παιχνίδια του Κυπριακού πρωταθλήματος.

Η Δόξα επικράτησε  3-0 της Αναγέννησης και με δεύτερη νίκη προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου

Η εικόνα του αγώνα

Η Δόξα μπήκε δυνατά στον αγώνα, άνοιξε νωρίς το σκορ και σε συνδυασμό με το σκορ τους πρώτου αγώνα... υπερδιπλασίασε τις πιθανότητες πρόκρισης. Οι γηπεδούχοι απώλεσαν την πρώτη καλή ευκαιρία στο 2' με το σουτ από τον Ευθυμίου να εξουδετερώνεται από τον Χατζηφραγκίσκου. Η ομάδα της Κατωκοπιάς στο 8' μετά από ωραία ενέργεια του Κένιντι Γουίλσον στην περιοχή άνοιξε το σκορ με φαλτσαριστό σουτ.

Ο ρυθμός στην συνέχεια έπεσε με τις επόεμενες αξιοσημείωτες ευκαιρίες να σημειώνονται στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ρίβας δεν μπόρεσε από κοντά να ισοφαρίσει στο 45' ενώ στην επόμενη φάση το πλασέ του Ρούντι σταμάτησε ο Αναστασίου προ της τελικής γραμμής.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-2 στο 60' με τον Μπαρούλιο να αξιοποιεί λάθος στην άμυνα της Αναγέννησης, ενώ ο Κορομίνας τέσσερα λεπτά αργότερα  με πλασέ αξιοποίησε την ασίστ του Ρούντι κάνοντας το 0-3.

Re-Play:

1' Σουτ από τον Ευθυμίου, ο Χατζηφραγκίσκου... απογειώνεται και εξουδετερώνει σε κόρνερ

8' ΓΚΟΛ 0-1 ο Κένιντι μπήκε στην περιοχή από αριστερά και με δεξί σουτ άνοιξε το σκορ

18' Σέντρα του Κάστρο από δεξιά, ο Γουίλσον έκανε την προβολή από πλεονεκτική θέση, άουτ

42' Σουτ από τον Πουτζιουρή, στο δεξί δοκάρι η μπάλα!

45' Ο Ρίβας με το γόνατο από κοντά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ στέλνει την μπάλα πάνω από την εστία

45' Ο Αναστασίου στην γραμμή σώζει την Αναγέννηση μετά από πλασέ του Ρούντι

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη δεύτερου μέρους

47΄ Μακρινό σουτ του Μπραούλιο, άουτ

60' ΓΚΟΛ 0-2 ο Μπραούλιο εκμεταλλεύεται λάθος στην άμυνα της Αναγέννησης και πλασάρει για το 0-2

64' ΓΚΟΛ 0-3 ο Ρούντι στέλνει την μπάλα στην περιοχή με τον Κορομίνας να κάνει το 0-3 με ωραία προβολή

67' Δυνατό σουτ του Ράτκοβιτς, απέκρουσε σε κόρνερ ο Χατζηφραγκίσκου.

70' Ο Ευθυμίου ανέτρεψε τον Ρίβας, όμως δεν υποδείχτηκε πέναλτι υπέρ της Δόξας.

Tέλος αγώνα

Αναγέννηση: Μάστρου, Φωτίου, Ευθυμίου, Γιαννακού (Θεράπωντος 46'), Αναστασίου, Ντιαλό, Βλασσόπουλος, Κούντικ, Ρίβας(Λ. Χριστοδούλου 68'), Γ. Χριστοδούλου, Ράτκοβιτς

Στον πάγκοΚαραπετιάν, Σωτηρίου, Κολάνης, Σιαθάς, Γουέσλεμ, Γρηγορίου, Γαβριήλ, Α., Χριστοδούλου, Πρη

Δόξα: Χατζηφραγκίσκου, Ρούντι, Κάστρο, Γουίλσον, Μπραούλιο(Κορομίνας 62'), Αρετάς, Λεονάρντο, Ενινφούλ(Γκόμες 69'), Σεράν, Ανδρέου(Σάντσες 56'), Πουτζιουρής

Στον πάγκο: Νέγκρι, Παουλίνιο, Ρεδόνδο, Εντμάρ, Κουκάρτας, Γκουλόν

Οι δηλώσεις των προπονητών:

Ζουβάνης Ζουβάνη:«Θέλαμε πολύ την πρόκριση, δυστυχώς, όμως δεν τα καταφέραμε αφού είχαμε αρκετούς τραυματισμούς τις προηγούμενες μέρες. Παίξαμε με έξι νεαρούς όμως στα πρώτα λεπτά βρήκαμε τις ευκαιρίες για να σκοράρουμε. Ο τερματοφύλακας της Δόξας την κράτησε στο παιχνίδι. Αν προηγούμασταν ίσως να ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Χάσαμε και άλλες ευκαιρίες, όμως στο δεύτερο ημίχρονο, μας κέρδισαν κατά κράτος».

Σάββας Πουρσαϊτίδης:«Είχαμε αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς από πρώτο παιχνίδι. Ήρθαμε στο Παραλίμνι με στόχο να προκριθούμε στην επόμενη φάση χωρίς να έχουμε απώλειες με ποδοσφαιριστές που είναι ταλαιπωρημένοι. Είμαι χαρούμενος που πετύχαμε τρία γκολ. Κάναμε αρκετές προϋποθέσεις, βρήκαμε αρκετές ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο διαχειριστήκαμε το παιχνίδι ενόψει της συνέχειας. Έγινε ένα καλό παιχνίδι και συνεχίζουμε για τον αγώνα της Δευτέρας. Από αύριο θα ξεκινήσει την προετοιμασία μας».

Στον πρώτο αγώνα στο Μακάρειο η Δόξα νίκησε 2-1.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Ανδρέας Δημητρίου

Όπως έχει ήδη ανακοινωθεί, η κλήρωση της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Coca - Cola Α' - Β' Κατηγορίας θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 9 Φεβρουαρίου στις 12:00 το μεσημέρι στο Συνεδριακό Κέντρο του Σταδίου ΓΣΠ στη Λευκωσία.

Στην κλήρωση θα συμμετάσχουν το ΑΠΟΕΛ, η ΑΕΚ Λάρνακας, η ΑΕΛ, η Ομόνοια Λευκωσίας, η Ανόρθωση, ο Ολυμπιακός καθώς και οι δύο ομάδες που θα προκριθούν από τα ζευγάρια Απόλλωνας - ΑΕΖ και Δόξα Κατωκοπιάς - Αναγέννηση Δερύνειας.