ΑΕΖ-Απόλλωνας 0-2: Δέκατη συνεχόμενη νίκη και εύκολα στην φάση των «8» (pics&video)

Embed video:

Δημοσιεύτηκε στις:

Σούπερ αποδόσεις από το Stoiximan στα Κυπριακά ματς! Παίξε με 100€ bonus, 0% γκανιότα και περισσότερα από 150 ειδικά στοιχήματα για τα παιχνίδια του Κυπριακού πρωταθλήματος.

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα και με το μυαλό στο παιχνίδι του πρωταθλήματος που ακολουθεί, ο Απόλλωνας διατήρησε το προβάδισμα του πρώτου αγώνα επί της ΑΕΖ, σημείωσε άλλα δύο γκολ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Φωτορεπορτάζ:

Η εικόνα του αγώνα

Το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα, η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων αλλά και η παρουσία ποδοσφαιριστών με λίγα λεπτά συμμετοχής στο πρωτάθλημα... προϊδέασαν για την εικόνα του παιχνιδιού στο Παφιακό ανάμεσα σε ΑΕΖ και Απόλλωνα. Το πρώτο 15λεπτο κύλησε χωρίς αξιοσημείωτες φάσεις ενώ με την πάροδο του χρόνου ο Απόλλωνα έγινε πιο πιεστικός δημιουργώντας φάσεις στην εστία του Σωφρονίου.

Είτε με σέντρες είτε με κάθετες προσπάθειες ο Απόλλωνας έψαξε τον... διαδρομο προς την εστία της ΑΕΖ, με το σκορ να ανοίγει στο 38' έπειτα από σέντρα του Στυλιανού από δεξιά, γύρισμα του Πίττα και αυτογκόλ από τον Αντωνίου ο οποίος στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στην εστία της ομάδας του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας συνέχισε να έχει την υπεροχή των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας. Με τον Σωφρόνη Αυγουστή να ολοκληρώνει νωρίς τις τρεις του αλλαγές ο Απόλλωνας έψαξε το δεύτερο γκολ.

Μετά από ένα ημίωρο στείρου παιχνιδιού χωρίς τη μεγάλη φάση και με χαμηλό ρυθμό, η ομάδα της Λεμεσού έφτασε στο 0-2 στο 82' με τον Πίεχ. Ο Απόλλωνας σφράγισε την πρόκριση και τα τελευταία λεπτά κύλησαν με διαδικαστικό χαρακτήρα.

Live:

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

11΄Σουτ από τον Κυριάκου, άουτ.

17΄ Προσπαθεί να απειλήσει η ΑΕΖ όμως ο Κίσσας βγήκε και μπλόκαρε την μπάλα.

21' Σουτ από τον Σέρτζιο, άουτ

29' Ο Πίττας αστοχεί από πλεονεκτική θέση με κεφαλιά έπειτα απόσ σέντρα από δεξιά

34' Εκτέλεση φάουλ από τον Σέρτζιο, στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ η μπάλα

35΄ Σουτ του Στυτλιανού έξω.

38' ΓΚΟΛ 0-1 ο Απόλλωνας παίρνει προβάδισμα με αυτογκόλ του Αντωνίου, έπειτα από γύρισμα του Πίττα στην περιοχή

Τέλος ημιχρόνου

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη β' ημιχρόνου.

60' Σουτ από τον Ιωάννη Πίττα εντός περιοχής, αποκρούει εύκολα ο Κίσσας.

66' O Πίττας πιάνει την κεφαλιά, άουτ η μπάλα.

82' ΓΚΟΛ! 0-2 για τον Απόλλωνα με τον Πίεχ!

90+1' Φάση διαρκείας στην περιοχή της ΑΕΖ, σουτ από τον Σέρτζιο μακριά άουτ.

Τέλος του αγώνα.

ΑΕΖ (Δ.Δημητρίου): Σοφρωνίου, Χρίστου, Ποσίνκοβιτς (62΄ Ιακώβου) , Ανδρέου Ντίμα, Αιμ. Παναγιώτου (46΄ Τσιμοντζί) , Αντωνίου, Παπαχριστοφόρου , Σταύρου, Θεοδοσίου ,Σ. Παναγιώτου (70΄ Κωνσταντίνου)

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Σ.Αυγουστή): Κίσσας, Καρώ, Σέρτζιο, Μπεντόγια (61΄ Σακέτι), Πίεχ, Ρομπέρζ (46΄ Παπαμιχαήλ), Κυριάκου (46΄ Ζοάο Πέδρο), Στυλιανού, Πελαγίας, Πίττας, Σεμέδο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: --- / ---

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: --- / ---

ΣΚΟΡΕΡ: --- / 38' Αντωνίου (αυτ.) , 82' Πίεχ

Στον πρώτο αγώνα ο Απόλλωνας νίκησε 2-0

Όπως έχει ήδη ανακοινωθεί, η κλήρωση της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Coca - Cola Α' - Β' Κατηγορίας θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 9 Φεβρουαρίου στις 12:00 το μεσημέρι στο Συνεδριακό Κέντρο του Σταδίου ΓΣΠ στη Λευκωσία.

19:00 ΑΕΖ Ζακακίου – Απόλλων Λεμεσού
Στάδιο: ΠΑΦΙΑΚΟ
Διαιτητής: Λεόντιος Τράττου
Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαράλαμπος Χαραλάμπους
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωτήρης Βίκτωρος
4ος Διαιτητής: Λούκας Σωτηρίου
Παρατηρητής Διαιτησίας: Μιχάλης Αργυρού